Fahretin ÇELİK

Fahretin ÇELİK

KİM BU RAMAZAN HOCA…

 


KİM BU RAMAZAN HOCA…

 

Kendisini ölmeden önce tanımaz, bilmezdim.

Bir anda sosyal medyayı sallayan paylaşımlar düştü ardı sıra.

Peşinde haber kanallarında öldürülme haberleri yayınlandı.

Sonra İçişleri Bakanı çıkıp olay ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Kimi Diyarbakırlı Ramazan Hoca dedi.

Kimi Filozof Ramazan dedi Ramazan Pişkin’e…

 

Kendisi Diyarbakır’ın en yoğun yerlerinden biri olan Ulu Camii'de yerli ve yabancı turistlere İslam'ı anlatıyor, bütün zamanını vatandaşlara bir şeyler anlatarak geçiriyormuş. İnsanlarda buna o kadar alışmışlar ki, akıllarına gelen en uçuk, mahrem, karmaşık, birçok insanın mantık ile içinden çıkamadığı sorular sormuşlar kendisine. Sorulan her soruya bir cevabı olmuş Ramazan Hoca’nın.

 

Diyarbakır kendisine dar gelmiş olsa gerek ki İstanbul yolunu tutmuş ve orada bir çay ocağı işletmeye başlamış. İstanbul’da da tebliğ görevini sürdürmüş. Hedef kitle daha da genişlemiş ve dili yettiğince düşüncesini haykırmış insanların yüzüne. Kimi "deli" demiş, kimi "veli" demiş ama insanların ne dediği umurunda olmamış.

 

Bazı insanlar alaya almış, kendisini testlerden geçirmek istemiş, Ramazan Hoca istifini bozmadan, test edilmekten rahatsız olmamış, Kur’an ve sünnet çerçevesinde bildiğini okumuş.

 

Ramazan Hoca’yı dinleyen dinli, dişiz, sağcı, solcu, alevi, sunni bütün herkes hak vermiş, her dinleyene "Valla adam doğru söylüyor" dedirtmiş.

 

Ramazan Hoca gariban. Parası pulu yok. Mevki makam dersen adamın gündemine hiç girmemiş. Bakmayın "hoca" dediğimize adamın hocalıkla da bir alakası yok. Şan şöhrete sahip değil. Bildiğiniz zavallı görünen Allah’ın bir kulu.

 

Ama söyledikleri onca doğru birilerine öyle bir batmış ki, susturamayacaklarını anlayınca son çare olarak öldürmeyi seçmişler. Ve nihayet İstanbul Fatih’te bulunan kendisine ait çay ocağında ölü bulundu bu güzel insan. Katil zanlısı yakalandı yakalanmasına da -eğer varsa- azmettiricileri yakalanır mı o bilinmez.

 

Peki, bir anda ülkenin gündemine nasıl düştü? Kendisini bu kadar zirve noktaya taşıyan şey nedir? Kendisi ile ilgili paylaşım yapmayan kalmadı bu ülkede. Herkesin sevdiği adam oldu.

 

Cevap mı; Halis bir iman, samimiyet, karşılıksız hizmet…

 

Mekânın cennet olsun Ramazan Hoca…  
ARŞİV YAZILAR