Haber Detayı
17 Temmuz 2021 - Cumartesi 13:00
 
Milletvekili Taş: Sigara fabrikalarının tamamı satıldı
Adıyaman AK Parti Milletvekili Yakup Taş TBMM’de söz alarak tütün yasası hakkında konuştu.
SİYASET Haberi
Milletvekili Taş: Sigara fabrikalarının tamamı satıldı

Genel Kurulda görüşülecek tütün yasa tasarısı üzerine AK Parti grubu adına söz almış bulunmaktayım.  Yüce heyetimizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli Arkadaşlar, Kurulduktan yaklaşık bir yıl sonra yapılan genel seçimde iktidara yürüyen AK Parti, bu dönemde vesayet odakları, devlet içinde yapılanan terör örgütleri ile Sanayi ve İktisadi alanlardaki yasaklarla, Hak ve özgürlükler önündeki yasaklarla mücadele ede ede bu günlere geldik.   2007 deki e muhtıra, AK partiye açılan kapatma davası, gezi olayları, cumhuriyet mitingleri, 17-25 aralık darbe girişimi ve en son olarak ta FETÖ terör örgütünce gerçekleştirilen 15 temmuz hain darbe girişimine rağmen  Hükümetimiz dim dik ayakta durmayı başarmış  yatırım ve icraatlarına devam etmiştir. 

Sayın Başkan, Değerli milletvekilleri,

İlimizin önemli geçim kaynaklarından biri olan ve ilimizle özdeşleşmiş tütün konusuna gelince Şahsım o zamanlar Adıyaman Ziraat Odası Başkanlığını yürütüyordum. Bırakın satışını içimi dahi yasak olan tabakadaki tütünü yakalayıp işlem yapıyorlardı. Dağlık bölgesindeki tütün üreticimizin mağduriyetinin giderilmesi için milletvekillerimizle görüşmeler gerçekleştirdik. 2008 yılında Ahmet AYDIN vekilimizin vermiş olduğu önergeyle 50 kg’a kadar tütünün taşınması ve içilmesi serbest hale getirildi.

Ne yazık ki bazı kendini bilmez sözde tüccarlar devreye girerek 50 kg taşınması serbest tütünü istismar ederek ovada yetişen tütünlerle Tokat’ta, Hatay’da, Türkiye’nin dört bir yanından hatta kaçak yollarla yurt dışından  getirdikleri tütünleri dağlık bölgemizde yetişen kaliteli tütünlerle harmanlayarak satma yoluna gittiler.

Bu oran Adıyaman tütün kapasitesinin çok çok üstünde tonlarca tütün piyasaya satılınca kolluk kuvvetleri müdahale etmeye başladılar. Dağlık bölgede yetişen tütünü nasıl kayıt altına alıp yasal bir zemine getirip piyasaya arz ederiz diye Ziraat Odalarıyla, Tütün Üreticileriyle, Tütün platformuyla  toplantılar yapıldı. Hatta o dönem Sayın Abdurrahman TUTDERE platform sözcülüğü yapıyordu. Hepsinin ortak önerisi üretici kendi kooperatifini kursun kayıt altına alarak piyasaya arz etsin.  Bu nedenle 2017 yılında 7061 sayılı kanunla tek başına içim özelliğine sahip tütüne Kooperatif kurma hakkı verildi.  Bundan sonra da çiftçilerimiz kendi kooperatiflerini kurdular. Baktık ki kooperatiflerimiz özel firmalarla rekabet etme imkanları yok  2018 yılında 7144 sayılı kanunla da özel firmalarla tütün kooperatiflerimizin rekabet edebilmeleri için daha önce kooperatiflerimizde de aranan yeni teknoloji şartı kaldırıldı.

Alınan ÖTV oranı 80’den 40’a çekildi. Aynı zamanda tütün ticareti yetki belgesinden  alınan  harç bedeli 10  civarına çekilmiştir. Örneğin bir şirkette harç bedeli 72.000 bin TL iken  Kooperatiflerden alınan harç bedeli sadece 7.200 TL dir.

Tesis Kurma yetki belgelerinden alınan  harç bedeli yine Kooperatifler için  10 dur. Yine örnek verecek olursak bir şirket 280.000 TL öderken, Kooperatifler 28.000 TL ödemektedirler.

Bunların yanısıra daha önce yapılan düzenlemelerle 09 Ocak 2002 tarihinde çıkarılan 4733 sayılı kanun ile Sözleşmeli tütün tarımı  getirildi  ve 200 kg’a kadar olan sözleşmeler başladı. Yine 28 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7255 sayılı kanunda yapılan değişiklikle sigara ve tütün mamüllerinde tütünün en az 30’unun yerli tütün olması zorunluluğu getirildi.

2002 yılında Türkiye genelinde üretilen 159.520 ton tütünün 5.925 tonu,  2003 yılında üretilen 112.156 ton tütünün 6.462  tonu, 2018 yılında üretilen 65.483 ton tütünün  6.468 tonu, 2019 yılında üretilen 68.223 ton tütünün 9.797  tonu, 2020 yılında üretilen 65.405 ton tütünün 11.906 tonu Adıyaman ilimizde üretilmiştir. Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere Adıyaman da üretilen tütünün miktarı her yıl artış göstermiştir. 

AK Parti daha kurulmadan 2001 yılında Ecevit’in Başbakanlığı döneminde  Tekel Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 05.02.2001 tarihli 2001/06 sayılı kararı ile  özelleştirme kapsamına alınmış ve süreci başlatılmıştır. Yerli tütün tümden bitme noktasına gelmiştir. Tütün üretimine kota getirildi. İthal tütünün önü açıldı.

Sigara fabrikalarının tamamı satıldı. Tütün depoları ve işleme merkezleri kapatıldı. Tütün piyasası 95 oranında yabancıların eline geçti

Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri;  

İlimizin önemli geçim kaynaklarından biri olan tütün, 2001 yılında dönemin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı  Kemal DERVİŞ  tarafından kısıtlanmıştır.   Getirilen bu kısıtlama  ile  o zaman iktidarda olanlar yüzünden vatandaşımız mağdur duruma düşmüştür.

Aynı şekilde, onlar tütünü yasaklarken biz almış olduğumuz tedbirlerle  tütün üretimi artmış ve artmaya da devam ediyor.  Şimdi soruyorum size vatandaşımızı mağdur eden Hükümetimiz mi yoksa sizmisiniz.  Bildiğiniz gibi uzun zamandır gündemi meşgul eden  tütün  sorununu,    1 Temmuz itibariyle  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan torba yasa ile “Yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara uygulanacak hapis  cezasının 6 ay süreyle ertelenmesini sağlayacak kanun teklifimizi TBMM Başkanlığına sunduk.

Bugüne kadar tütün üreticimizin hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.  Konuşmamı burada noktalarken  şimdiden yaklaşmakta olan siz değerli milletvekili arkadaşlarımın Mübarek Kurban  Bayramını kutluyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milletvekili, Taş:, Sigara, fabrikalarının, tamamı, satıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı