Haber Detayı
09 Şubat 2021 - Salı 10:00
 
İsmet Çetinkaya Kahta’da Cumhur İttifakı’nı desteklemeyip, Millet ittifakına destek verdi mi?
İsmet Çetinkaya Kahta’da Cumhur İttifakı’nı desteklemeyip, Millet ittifakına destek verdi mi?
GÜNDEM Haberi
İsmet Çetinkaya Kahta’da Cumhur İttifakı’nı desteklemeyip, Millet ittifakına destek verdi mi?

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ak Parti’den Akıncılar Belediye Başkanı adayı İsmet Çetinkaya, Kahta ilçe Belediye Başkan Adayı ise Engin Akel’di.

Akıncılar Beldesi Kahta ilçesine bağlı olduğu için doğal olarak belde sakinlerinin yüzde 80’den fazlası Kahta’da yaşamaktadır. Ayrıca bugün Akıncılar Belediye Başkanı olan İsmet Çetinkaya’nın akrabalarının tamamı Kahta’da yaşamakta.

Tüm bunlara rağmen aday olduğu beldenin bir üstü olan, bağlı olduğu ilçe olan ve akrabalarının tamamının yaşadığı yer olan Kahta ilçesinde bırakalım seçim çalışmalarına katılmayı, seçim karargahında bir çay dahi içmemiş olması çeşitli soru işaretlerine neden olmuştu. Birde bunun üstüne aday olduğu partinin seçim çalışmalarının hiçbirinde partinin 4 Milletvekili Ahmet Aydın, İbrahim Halil Fırat, Muhammed Fatih Toprak ve Yakup Taş ile Kahta ilçe merkezinde herhangi bir seçim gezi ve çalışmasında eşlik etmemiş. Tüm bunlar düşünüldüğünde vermek istediği izlenim beldesinde aldığı keyfi kararları da hesaba konursa kendisinin belediye başkanı seçildiği partinin Kahta’da seçimi kaybetmesi için akrabalarını ziyaret edip AK Partiye oy istemediği gün gibi ortaya çıkmış oluyor. Bunun sonucunda Ak Parti Kahta ilçesinde 350 oy gibi küçük bir farkla seçimi kaybetti. Saadet Partisi burada seçimi kazandı.

Çetinkaya Kendisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Büyük mü Görüyor

İsmet Çetinkaya,Akıncılar’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan daha fazla oy aldığını ve beldesinde bile kendisinin seçime girdiği parti karşısında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde propaganda yapmış siyasetçi. 2014 seçim Oy oranları ise şu şekilde oluşmuştur. 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde AK Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, 675 oy alırken, Çetinkaya 2014 Yerel Seçimlerinde 812 oy almış.

Kendisinin Bağlı Olduğu İlçenin Seçimlerinde seçim karargahında 1 Tane Çay Bile İçmemiş

Çetinkaya, Kahta ilçesinde kendi partisinin ittifakı olan Cumhur İttifakı’nı bırakalım pazarlık konusu yapmayı, Millet İttifakı’na destek vermesi sorulardan bir tanesi.

Edinilen bilgilerden birinde ise kendisinin kardeşleri olan Celal ve Yusuf Çetinkaya’ya Saadet Partisi adayı İbrahim Yusuf Turanlı tarafından teşekkür edildiği öğrenildi.

Çetinkaya’nın Kahta’da Ak Parti’nin kaybetmesi için kendi partisine seçimde çalışmamış olması kamuoyunun kafasını kurcalıyor. Seçimlerde bir kere dahi Kahta Ak Parti Belediye Başkanı adayı Engin Akel’in seçim karargahına gitmeyerek ima etmek istediği şeyin ne olduğu bir diğer soru işaretinin muhatabı. Kendi partisini yalnız mı bıraktı? Ak Parti’nin yukarıda belirttiğimiz 4 milletvekili, il başkanı ve ilçe başkanı ile birlikte seçim çalışması yaptığına dair bir adet de olsa fotoğraf karesi var mı? İktidar partisinin, kendi partisinin 4 milletvekili, il başkanı ve ilçe başkanına seçimde eşlik etmemesinin veolayların bu noktaya getiren gerekçeler nedir?HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: İsmet, Çetinkaya, Kahta’da, Cumhur, İttifakı’nı, desteklemeyip,, Millet, ittifakına, destek, verdi, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı