Haber Detayı
08 Temmuz 2021 - Perşembe 17:41
 
Besnililer Su Kıtlığını Yeniden Yaşıyor Vatandaş: Boruyu Bıraksalar, Boruyu Ben Döşer, Ben Gene Getiririm O Suyu
Adıyaman’ın Besni ilçesinde su sorunu gün geçtikçe aratarak devam ederken vatandaşların tepkisi de susuzluk ile paralel bir şekilde büyüyor.
GÜNDEM Haberi
Besnililer Su Kıtlığını Yeniden Yaşıyor Vatandaş: Boruyu Bıraksalar, Boruyu Ben Döşer, Ben Gene Getiririm O Suyu

Adıyaman’ın Besni ilçesinde vatandaşların susuzluktan kıvranıyor.

Kent merkezine geçtiğimiz yıl yaptığı açıklama ile 1 yıl sonra su sorunu kalmayacağını dile getiren Besni Belediye Başkanı Eyyüp Mehmet Emre, aradan geçen süreye rağmen su sorunu çözemediği gibi çözüm içinde herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Vatandaşlar, pandeminin devam etmesinin yanında yaz aylarının sıcaklığı ve ayrıca kentte yol çalışmalarının çabuk bitmemesi nedeni ile susuz tozun içinde kaldıklarını dile getiriyor.

Vatandaşlar suyun getirilmesinin bu kadar zor olmayacağını Belediye Başkanı Eyyüp Mehmet Emre’nin seçim vaatleri arasında yer almasına rağmen su ile ilgili bir çözüm bulmak bir kenara ilçeye susuzluğa mahkum ettiğini ve duş dahi alamadıklarını vurgulayarak adeta durumun vahametini gözler önüne serdi.

Ancak bu konuda muhatap olan belediye çözüm bulmadığı gibi vatandaşlara herhangi bir bilgi verme veya açıklama yapma gereği duymazken, bu şekilde sorunun sümen altı edilmesi ayrıca vatandaşları kara kara düşündürüyor ve bir an önce içecek su ihtiyacının giderilmesi istiyor.

Besnili vatandaşlar Ankara’dan örnek verirken suyun getirilmemesinin nedenini anlamadıklarını belirtti; “Şu anda gözle görünen hiçbir şey yok. Projeler var, dediler. Başlandı dediler. Ama şu anda gözle görülen hiçbir şey yok. Tabii ki su gelecektir dediler, tarih belli değil. Besni’de su sıkıntısı aşırı derecede. Bak ben mesela depoya yakın oturmama rağmen her gün suyum kesiliyor. Gündüz yok. Saat gece 1’den 2’den sonra geliyor. O da çocukların hiçbir işine yaramıyor. Su sıkıntısı çok. Su gelecek dediler daha gelmedi. Gelir mi gelmez mi? Şu anda erken yorum yapmak istemiyoruz. Belediyenin başkanı, Belediye encümenleri için gelmezse büyük sıkıntı. Kendileri için ağır bir darbe. Sadece gelecek diyorlar. Bir gelme yok. Yani bu kadar zor olmamalı. Bak mesela 8 sene Ankara'da kaldım Melih Gökçek’i tanıyorlar. Melih Gökçek 20 sene başkanlık yaptı Ankara'da. Gerçekten bir başkan, mükemmel bir başkan. Bir nehir vardı orada, dedi ki buradan su getireceğim Ankara'ya. Ankara'da ben kaldım su sorunu büyüktü. Buradan o suyu getireceğim dedi. Çoğu güldü oradan bu su gelmez dedi, mümkünatı yok. Çünkü mesela tepe yukarı olduğu için gelmez dedi. Dedi ki kardeşim ben şu tarihte bu suyu getireceğim. Vallahi de getirdi. Takdir edilecek bir başkan. 20 sene değil 200 sene başta kalsa oy verilecek başkandı. Yani adam dediğini yapıyordu. Nasıl yapıyordu bizi ilgilendirmiyor. Başkanlığını yapıyordu. Besni’ye su Erkenek’ten her gün gelecek. Erkenek dediğiniz burası. Orası tepe aşağı boruyu bıraksalar, boruyu ben döşer, ben gene getiririm o suyu. Ama niye gelmiyor? Neden gelmiyor onu da bilmiyoruz?”

Vatandaşlar her yıl bu sıkıntının çekildiğini sorun olacağı bilinmesine rağmen Belediye Başkanı Eyyüp Mehmet Emre’nin su kıtlığı yaşanıp adeta susuzluğa terk edildikten aylar sonra harekete geçtiğini, halkı dikkate almadığı takdirde cevabın seçimlerde verileceğinin altını çizdi. Haber:Nazım KELEŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Besnililer, Su, Kıtlığını, Yeniden, Yaşıyor, Vatandaş:, Boruyu, Bıraksalar,, Boruyu, Ben, Döşer,, Ben, Gene, Getiririm, O, Suyu,
Yorumlar
Haber Yazılımı