Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 16:43
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba'dan İşsizlik Fonu Açıklaması
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İşsizlik Sigorta Fonu'na ilişkin yaptığı açıklamada Aralık ayında 28 milyar lira azaldığını ve fonun 2020 yılında amacı dışında kullanıldığını belirtti.
SİYASET Haberi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba'dan İşsizlik Fonu Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İşsizlik Sigorta Fonu'na ilişkin açıklama yaptı.

Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamasında Nisan-Aralık ayları arasında ücretsiz izne çıkartılan 2 milyon 291 bin kişiye toplamda 7,2 milyar lira para verilirken, işverenlere 18 milyar lira fondan teşvik verildiğini belirterek "8,3 milyar lira işsizlik ödeneği ve 7 milyar lira nakdi ücret desteği düşünüldüğünde, işverenler 18 milyar lira yani işsize verilenden toplam 3 milyar lira daha fazla fondan para almış oldu. Verilen teşvikler kamuoyuna istihdamı korumak ve arttırmak için destek olarak dile getirilse de verilen teşviklerin istihdamı arttırmadığı görülmektedir. 2020 Ocak-Aralık döneminde fondan işverenlere 18 milyar lira teşvik ve destek ödemesi aktarılmasına rağmen istihdam artmadığı gibi aksine geçen yıla göre 896 bin kişi azaldı." görüşünü savundu.

Ağbaba, "Fonda biriken tutarın Kovid-19 salgını nedeniyle azaldığını görüyoruz. 2018 yılında 127,6 milyar lira, 2019'da 131,5 milyar lira bulunan fonun temmuz ayı sonundaki büyüklüğü 103,2 milyar liraya kadar geriledi. İktidarın ucuz borçlanma aracı olarak kullandığı fondaki devlet tahvillerinin oranı hala büyüklüğünü koruyor. Fonun maddi ve mali varlığının yüzde 78,52'si tahvil, yüzde 21,48'i ise mevduattan oluşuyor." ifadesini kullandı. Haber:İbrahim ASLAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Genel, Başkan, Yardımcısı, Ağbaba'dan, İşsizlik, Fonu, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı