Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 14:51
 
Adıyaman da İlk Aşılar Sağlık Çalışlarına
Adıyaman'da, riskli grupta olan ve Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen aşılar yapılmaya başlandı.
SAĞLIK Haberi
Adıyaman da İlk Aşılar Sağlık Çalışlarına

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Çin menşeli aşılar Türkiye'ye getirilmesiyle birlikte 14 gün süren güvenlik testlerinin ardından 81 ile dağıtımı yapıldı.

81 ile dağıtımı yapılan ve Adıyaman'a da getirilen 10 bin aşı ilk etapta sağlık çalışanlarına aşılama çalışmaları sabah saatlerinde başladı. Kentte görev yapan 6 bin 530 sağlık çalışanı için getirilen aşı yapma çalışması başladı.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeni yapılan aşılama bölümündeki alanda ilk aşı yapılan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan oldu. 

Uzm. Dr. Öz: Bir ay sonra ikinci dozu yapmış olacağız.

Kent merkezi ve ilçelerle birlikte en ücra köşesine kadar aşı çalışması başladığını belirten İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, şunları ifade etti:

"Bilindiği üzere ülkemizde hem de dünyada gerçekten tüm yaşamı etkileyen bir virüs pandemisi var. Bu salgının önüne geçebilmenin tek yolunda şu an için aşı yaptırmak maske, mesafe ve hijyen temizlik kurallarına devam etmek. Bizlerde şu an da ilimizde aşımızı yaptık. İlçelerimizde en ücra köşesinde dahi şu an da aşılarımız mevcut. En riskli grup olan sağlık çalışanlarına aşılamaya randevu alınarak başlandı. Bundan sonraki süreçte tüm sağlık çalışanları aşılanacak sonrasında diğer risk gruplarında aşılanmaya devam edecek. Bir ay sonra ikinci dozu yapmış olacağız. Aşı yapılsa dahi en azından belirli bir süre daha maske takmaya, sosyal mesafeye dikkat etmeye ve temizliğe dikkat etmeye devam edeceğiz. Bu hastalık inşallah tüm dünyadan silindiği zaman bizde eski normal hayatımıza dönmüş olacağız."

Prof. Dr. Ayyıldız: Hangi ülkeden gelirse gelsin yaptırmaya kararlıydım

Hangi ülkeden gelirse gelsin aşıyı yaptırmaya kararlı olduğunu aktaran Prof. Dr. Ali Ayyıldız, "Ben aşıları aslında seviyorum. Bu aşıyı bekliyordum. Hangi ülkeden gelirse gelsin yaptırmaya kararlıydım. Tesadüfen Cin aşısı oldum. Bildiğimiz aşı türü benim için bir sıkıntı yoktu. Aşımı oldum hiçbir şey olmamış gibiyim şu an da hiç pozitif olmamıştım. İki defa test yaptırdım çünkü yanımdakiler Covid olmuştu. O nedenle test yaptırmak zorunda kaldım. Ama bende hepsi negatif çıkmıştı." şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adıyaman, da, İlk, Aşılar, Sağlık, Çalışlarına, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı